ABOUT

CONTACT

SUBSCRIBE

ArtNEWS

StopREVIEWS

ARTICLES

EXHIBITIONS

 Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Επιστημών του Δήμου Λαρισαίων

 και SMOUTH (Συνεργείο Μουσικού Θεάτρου)

 

 4ος Μύλος Παραστατικών Τεχνών

 

 30 Σεπτεμβρίου – 8 Οκτωβρίου

 

 

Το πρότυπο φεστιβάλ για τις σύγχρονες παραστατικές και οπτικοακουστικές τέχνες, που διοργανώνει για τέταρτη χρονιά η Αντιδημαρχία Πολιτισμού και Επιστημών του Δήμου Λαρισαίων, με τον καλλιτεχνικό συντονισμό του ΣΜουΘ, θα πραγματοποιηθεί φέτος από τις 30 Σεπτεμβρίου έως τις 8 Οκτωβρίου.

 

Κατά τη διάρκειά του, θα προβληθεί το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα των ομάδων που δημιουργούν εντός του Μύλου του Παππά, αλλά και της πόλης, και επιπλέον θα παρουσιαστούν οι σύγχρονες εκφραστικές τάσεις με μετακλήσεις αξιόλογων καλλιτεχνών και ομάδων από όλη την Ελλάδα.

 

Για εννιά μέρες, οι Λαρισαίοι, μικροί και μεγάλοι, θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν παραστάσεις θεάτρου, μουσικού θεάτρου, χοροθεάτρου, χορού, κουκλοθεάτρου, συναυλίες, περφόρμανς, εκθέσεις και καλλιτεχνικά εργαστήρια.

 

Να σημειωθεί ότι η είσοδος στις παραστάσεις, όπως και η συμμετοχή στα εργαστήρια, είναι δωρεάν.

 

Για τις μεν παραστάσεις είναι απαραίτητη η κράτηση θέσης. Για τα εργαστήρια είναι απαραίτητη η εγγραφή.

 

Πληροφορίες για κρατήσεις και εγγραφές στο τηλέφωνο 2410 614449.

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

 

Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Combo ΣΜουΘ / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

19.30 – 20.30: Red Point / Δημοτική Σχολή Μπαλέτου - Ανώτερη Σχολή Χορού Δήμου Λαρισαίων / Σκηνή Μπαλέτου

20.30 – 22.00: Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος / Σκηνοβάτης / Θέατρο του Μύλου

 

Κυριακή 1 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Falling for flying / Θεοδώρα Αραμπατζή / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

19.00 – 21.00: Η Μικρή Γοργόνα / Αrt Gate / Θέατρο του Μύλου

21.00 – 23.00: Βουβός Κινηματογράφος / Ευριπίδης και Θεμιστοκλής Μπέκος / Θερινό Σινεμά

 

Δευτέρα 2 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Θέατρο των Οδοιπόρων / Οδοιπόροι / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

18.00 – 19.00: Aerial Yoga Ενηλίκων / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

17.30 – 19.30: Εργαστήρι για παιδιά 3-6 ετών / Art Gate / Χώρος παιδικών δράσεων Μύλου

20.00 – 20.30: Twins / Alterae Lunae / 2ος όροφος (αμφιθέατρο)

20.30 – 22.00: Ο Αποχαιρετισμός του Ρίτσου / Οδοιπόροι / 2ος όροφος (αμφιθέατρο)

 

Τρίτη 3 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Body percussion / ΣΜουΘ / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

18.00 – 19.00: Aerial Yoga (8-11 ετών) / Σταυρούλα Γκανάτσα/ 3ος όροφος

19.30 – 21.00: Η Ωραία Κοιμωμένη / Hippo / Τιριτόμπα

21.00 – 22.30: Κατσαρίδα / Μικρός Βορράς / Θέατρο του Μύλου

 

Τετάρτη 4 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Μεταμόρφωση-Αφήγηση / Μικρός Βορράς / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

18.00 – 19.00: Aerial Yoga (45-65 ετών) / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

17.30 – 19.30: Εργαστήρι για παιδιά 3-6 ετών / Art Gate / Χώρος παιδικών δράσεων Μύλου

21.00 – 22.30: Κατσαρίδα / Μικρός Βορράς / Θέατρο του Μύλου

 

Πέμπτη 5 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Η ποιητική του Σώματος Ι / Αθανασία Κανελλοπούλου / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

18.00 – 19.00: Aerial Yoga Ενηλίκων / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

19.00 – 21.00: Ιστορίες του Παππού Αριστοφάνη / Δημοτικό Θέατρο Τρικάλων / Θέατρο του Μύλου

21.00 – 22.00: Dancing with my Shadow / Ομάδα Fplus / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

 

Παρασκευή 6 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Η ποιητική του Σώματος ΙΙ / Αθανασία Κανελλοπούλου / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

18.00 – 19.00: Aerial Yoga (4-7 ετών) / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

17.30 – 19.30: Εργαστήρι για παιδιά 3-6 ετών / Art Gate / Χώρος παιδικών δράσεων Μύλου

20.00 – 20.30: Εδώ / ΣΜουΘ / Θέατρο του Μύλου

21.00 – 22.00: RUPTURE Περσεφόνη / Αθανασία Κανελλοπούλου / Θέατρο του Μύλου

22.00 – 24.00: Combo Despeto / Συναυλία / Προαύλιο του Μύλου

 

Σάββατο 7 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Υποκριτική και κόμικς / Στέφανος Νταλάσης (Δημοτικό Θέατρο Τρικάλων) / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

17.00 – 18.00: Aerial Yoga (4-7 ετών) / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

18.00 – 19.00: Aerial Yoga (8-11 ετών) / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

19.00 – 20.00: Aerial Yoga Ενηλίκων / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

19.00 – 20.00: Το Πουλί που το λέγανε Αγάπαμε / Δημοτικός Κουκλοθίασος Τιριτόμπα / Τιριτόμπα

20.30 – 22.00: Κι άλλαξε το δέρμα της η γη / ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης / Θέατρο του Μύλου

22.00 – 24.00: Lemonostifel / Συναυλία / Θερινό Σινεμά

 

Κυριακή 8 Οκτωβρίου

17.00 – 23.00: Έκθεση Στατικού Μοντελισμού / Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας / Ισόγειο Μύλου

17.00 – 19.00: ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ: Ποιος είναι ο τόπος μου; / Ελένη Δημοπούλου (ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης) / 2ος όροφος (πολλαπλών χρήσεων)

17.00 – 18.00: Aerial Yoga Games (όλες οι ηλικίες) / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

18.00 – 19.00: Aerial Yoga Performance / Σταυρούλα Γκανάτσα / 3ος όροφος

20.00-22.00: Αλήθεια / ΣΜουΘ / Θέατρο του Μύλου

22.00 – 24.00: Sugahspank! & The Swing Shoes / Συναυλία / Θερινό Σινεμά